جستجو :    جستجوی پیشرفته اعضاء
Posted: Thu 18 Jul 2013 - 4 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 سلام 
مجددا قراره آزمون تعیین صلاحیت مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی برگزار بشه. آخرین مهلت ثبت نام 31 تیرماه 92 . توصیه من به همه همکاران و اعضای سایت اینه که حداقل در رشته های دلخواهشون این گواهی رو اخذ کنند چون داره سازوکارهای خوبی واسه ضمانت اجرایی این مشاوران در کشور تبیین و تدوین میشه. ضمن اینکه از این مسیر احتمال ایجاد نظام مهندسی ایمنی محتمل تره و یه کارایی توسط مهندس مصریان و مهندس اسکندری رییس و معاون مرکز تحقیقات انجام شده و امیدبخش بوده است.
برای کسب اطلاعات بیشتر به لینک زیر مراجعه کنین :
http://crtosh.irimlsa.ir/files/attach/moshaveran/sabtenam.pdf
ضمنا به تالاری که خانم مهندس جمالی ایجاد کردن هم میتونین مراجعه کنین :
http://www.hseface.com/forum_topic.php?forum_id=21&topic_id=1108
مجددا تاکید میکنم این آزمون و گواهی صادره در آینده ای نه چندان دور ارزشمند خواهد بود و تلاشها برای افزودن آن به سازو

Posted: Thu 18 Jul 2013 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 

بازدید : 43 مرتبه
 
alt

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سایت طلا : عضو هئیت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران گفت: با ابلاغ بخشنامه جدید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هر کارگر به ازای هر نفر ساعت آموزش ایمنی موظف به پرداخت ۵۰۰۰ ریال است.

 

سیدهادی ساداتی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به دستورالعمل اجرایی آیین‌نامه آموزش ایمنی کارگران ساختمانی بیان کرد: این بخشنامه به تازگی توسط شورای عالی حفاظت فنی تدوین و در تاریخ 5/3/89 به تصویب وزیر تعاون، کار ورفاه اجتماعی رسیده و در تاریخ 28/12/91 در روزنامه رسمی کشور منتشر شده است.

وی ادامه داد: در این بخشنامه شرایط اجرای برنامه‌های آموزشی ایمنی کار ویژه پیمانکاران  اعلام شده است.

ساداتی ضمن انتقاد به این بخشنامه بیان کرد: بر اساس مفاد این بخشنامه هر کارگر پیمانکار باید به ازای هر نفر ساعت 5000 ریال به شماره حساب خزانه‌داری کل حاصل درآمدهای خدمات آموزشی و فرهنگی (مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار) پرداخت کند، اما نکته مهم اینجاست که علت پرداخت این مبلغ برای کارگران ساختمانی مبهم است.

عضو هئیت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران افزود: صاحبان کار و کارفرمایان نیز برای بهره‌مند شدن از این آموزش‌ها باید به ازای هر نفر ساعت 10000 ریال به حساب خزانه‌داری کل حاصل درآمدهای خدمات آموزشی و فرهنگی (مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار) واریز کنند.

این مقام مسئول کارگری کشور بیان کرد: در حال حاضر با وجود اینکه هیچ گونه خدماتی برای کارگرانی که آموزش می‌بینند وجود ندارد،به طور طبیعی کارگران رغبت کمتری برای گذراندن این دوره‌ها خواهند داشت زیرا علت دریافت هزینه را نمی‌دانند.

وی تاکید کرد: مرکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت خدماتی برای آموزش ایمنی کارگران اعم از مکان برگزاری دوره و معرفی مدرس هیچ خدماتی ارائه نمی‌دهد بنابراین علت دریافت هزینه از کارگران چیست؟ کارگران معتقدند برای سازمانی هزینه پرداخت می کنند که به آنها خدمات ارائه می شود.

ساداتی با تاکید بر اینکه صدور و ارسال گواهینامه آموزشی بر عهده مرکز تحقیقات ستاد و مراکز تحقیقات و تعلیمات حفاظت فنی و بهداشت کار است بیان کرد: مشاوران حفاظت فنی و خدمات ایمنی واجد صلاحیت می‌توانند با استناد به دستورالعمل ابلاغی نسبت به صدور گواهینامه آموزشی اقدام نمایند.

وی اظهار کرد: در این بخشنامه هیچ گونه ضرورت و الزامی برای گذراندن دوره‌های آموزش ایمنی کارگران  وجود ندارد، به همین جهت تمایل کارگران برای حضور در دوره‌ها بسیار اندک است، بهتر بود که مسئولان وزارت تعاون، کار و رفاه به جای در نظر گرفتن هزینه، الزامی را قرار می دادند تا کارگران مجبور به بهره‌مندی از دوره‌های آموزشی ایمنی به منظور کاهش حوادث ناشی از کار شوند.

عضو هئیت مدیره کانون عالی انجمن‌های صنفی کارگران ایران در راستای اهمیت آموزش ایمنی کارگران ساختمانی برای جلوگیری از حوادث ناشی از کار گفت: با ابلاغ بخشنامه جدید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هر کارگر به ازای هر نفر ساعت موظف  به پرداخت 5000 ریال است که برای حداکثر 10 ساعت دوره آموزشی 5000 هزار تومان خواهد شد.

Posted: Sat 29 Dec 2012 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان مهمترین راهکار کاهش حواث ناشی از کار را ملزم کردن کارفرمایان به استفاده از وسایل ایمنی در واحدهای تولیدی عنوان کرد.

به گزارش خبرنگار تعاون و اشتغال ایسنا، امیر مسعود حاجی رستم گفت: کوتاهی کارفرمایان شامل طیف وسیعی از عوامل مانند نداشتن حفاظ در ماشین‌آلات، کمبود وسایل ایمنی و رعایت نکردن دستورالعملهای ایمنی در واحدهای تولیدی است.

 

وی وقوع بیشترین حوادث ناشی از کار را در شهرستانهای اصفهان، کاشان، شاهین شهر و خمینی‌شهر ذکر کرد و گفت: آمار وقوع این حوادث در اصفهان بیش از سایر استانهای کشور است تا جایی که اصفهان در جایگاه دوم و بعد از پایتخت قرار دارد.

 

حاجی رستم در ادامه از وقوع هزار و ۱۱۷ حادثه برای کارگران در سال جاری خبر داد و۷۰ تا ۷۵ درصد این حوادث را ناشی از قصور کارفرمایان دانست.

 

رییس اداره بازرسی کار استان اصفهان تصریح کرد: با وجود انکه آمار حوادث در مقایسه با سال گذشته درصد بسیار جزیی افزایش داشته اما اگر این عدد را با رشد روزافزون جمعیت بیمه‌شدگان مقایسه کنیم روند کاهشی هم داشته است.

 

وی آمار فوت شدگان بر اثر حوادث کار در سال گذشته را ۱۰۴ نفر اعلام کرد و ادامه داد: برابر آمارها پس از صنعت بیشترین حوادث کار، در کارگاههای ساختمانی رخ می‌دهد اما از آنجا که تعداد شاغلان در کارگاههای صنعتی 20 برابر ساختمان است، صنعت ساختمان پرحادثه‌ترین کارگاهها برای شاغلان به شمار می‌آید.

 

حاجی رستم یکی از راهکارهای کلیدی برای کاهش حوادث کار را همکاری سازمان صنعت، معدن و تجارت در زمینه آموزش و الزام کارفرمایان به استفاده از وسایل ایمنی در واحدهای تولیدی ذکر کرد.

 

وی گفت: برای آگاه‌سازی مردم از خطرات موجود در محیط‌های کار و اهمیت رعایت نکات ایمنی و حفاظتی، لازم است دستگاههای اجرایی مانند صدا و سیما همکاری کنند تا این فرهنگ در بین نیروهای کار و تولید نهادیه شود.

 

رییس اداره بازرسی کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان درعین حال شرایط موجود در اقتصاد کشور را در افزایش آمار حوادث ناشی از کار موثر خواند و گفت: طی سالهای گذشته کارگران به دلیل جراحتهای سطحی، پارگی و بریدگی کمتر اقدام به شکایت می‌کردند اما افزایش رقم دیه، این روند را تغییر داده است.

 

به گفته وی بیمه حوادث کارگاه، خیال کارفرمایان را از پرداخت خسارت در این واحد‌ها راحت می‌کند به همین دلیل نگرانی از بابت هزینه‌های درمان و خسارت ناشی از وقوع حادثه برای کارگران ندارند در حالی که بیمه‌گذاران در کشورهای پیشرفته به هیچ وجه زیر بار بیمه کردن کارگاه بدون نظارت بر ایمنی آن نمی‌روند.

Posted: Sat 22 Dec 2012 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 

رییس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از ساکنان تهران خواست، در صورت وقوع حوادث با شماره تلفن 147، مرکز پاسخگویی اضطراری سازمان امداد و نجات تماس بگیرند.به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، ˈمحمود مظفرˈروز چهارشنبه29 ادر ماه در حاشیه اجلاس روسای جمعیت هلال احمر با اشاره به آنکه شماره 147 در تمام کشور برای استمداد کمک در حوادث برای حادثه دیدگان مورد استفاده قرار می گیرد، افزود: با برنامه ریزی های صورت گرفته این شماره در تهران نیز فعال شده و پایتخت نشینان می توانند هنگام بروز انواع حوادث با برقراری تماس با اپراتور دوم(ایرانسل)از سازمان امداد و نجات کمک بگیرند.

رییس سازمان امداد و نجات ادامه داد: شماره 147 سازمان امداد و نجات در کنار شماره های 115 اورژانس برای شتاب بیشتر و انجام به عملیات امداد رسانی به آسیب دیدگان در حوادث غیرمترقبه طراحی شده است.

وی اضافه کرد: متولی اصلی پاسخگویی به حوادث در تهران مدیریت بحران استان تهران است ولی سازمان امداد و نجات به عنوان همکار در کنار دیگر سازمان های امدادی به خصوص اورژانس برای کمک رسانی به افراد مضطرب و گرفتار اقدام می کند.

این مقام مسئول در سازمان امداد و نجات خاطرنشان کرد: بیشترین مسئولیت پاسخگویی در حوادث در این سازمان مربوط به خارج از شهرها و در جاده های کشور است ولی در صورت استمداد کمک اضطراری به خصوص در شهر تهران برای حوادثی مانندسیل، زلزله، آبگرفتگی و حوادث کوهستانی امدادگران در صورت تماس با مرکز پاسخگویی اضطراری به کمک حادثه دیدگان خواهند شتافت.

 

 

Posted: Tue 18 Dec 2012 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

خطرات فراوانی کارگران را تهدید میکند که مهمترین این خطرات عبارتند از سقوط از ارتفاع، ریزش آوار

 بر سر کارگران، برق گرفتگی و سقوط اجسام بر روی افراد.

در این گونه عملیات باید توجه خاصی به موارد زیر صورت گیرد:

1)      آب و برق و گاز ساختمان قبل از شروع عملیات قطع شود.

2)      کلیه شیشه های مربوط به دروپنجره های ساختمان خارج شده و به محل دیگری منتقل گردد.

3)      در صورتی که ساختمان مورد عملیات با ساختمانهای همجوار دیوارهای مشترک داشته باشد نبایستی عملیات تخریب در مورد آنها انجام شود.

4)      بر روی دیوارهای ساختمانهای کناری باید عملیات شمع کوبی انجام شود.

5)      بدلیل طراتی که در اینگونه کارگاهها افراد را تهدید می کند باید کلیه علائم هشداردهنده لازم نصب شده و توسط چراغهای مشخص در شب نیز عملیات معلوم شود.

6)      بایستی تنها یک راه ورود و یک راه خروج برای پرسنل تعبیه شده و درهای دیگر مسدود گردد تا افراد متفرقه نتوانند به محیط کارگاه وارد شوند و در عین حال بتوان کنترل صحیحی بر ایمنی افراد شاغل اعمال نمود.

7)      ملیات تخریب باید از بالاترین طبقه شروع شده و بسمت پایین ترین طبقات ادامه یابد

8)      نخاله ها و مصالح ایجاد شده در جریان تخریب بایستی بسرعت از کارگاه خارج شود. ریختن نخاله ها در معابر ممنوع است و اینکار باید با دقت و وسواس لازم صورت پذیرد. در این مورد معمولا از کانالهای فلزی بزرگی بصورت شیبدار یا عمودی استفاده می کنند و ضایعات را مستقیما به طبقات پایین منتقل می کنند.

9)      پرتگاهها و گودالهای بوجود آمده در ساختمان باید توسط نوارهای شبرنگ، علائم هشدار دهنده، چراغهای گردان و ... کاملا مشخص و معلوم گردند تا از سقوط احتمالی افراد در آنها جلوگیری شود.

10)  در مواردی که عملیات گودبرداری انجام می شود باید استحکام زمین مورد بررسی قرار گیرد و سپس عملیات را انجام داد. زیرا ممکن است ریزشهای ناگهانی دیواره ها اتفاق بیفتد.

11)  در عملیات گود برداری باید مسیر عبور لوله های آب و گاز و فاضلاب بررسی شده و کاملا از ایمن بودن مسیر اطمینان حاصل کرد.

12)  کندن و حفر زمین در بعضی اوقات می تواند موجب ریزش ساختمانهای مجاور شود در اینگونه موارد ایمنی ساختمانها باید از طریق شمع کوبی دیوارها تامین گردد.معمولا اگر میزان حفر زمین از 120 سانتیمتر بیشتر شود شمع کوبی و سپر گذاری در دیواره های گودبرداری شده الزامی است.

13)  محلهای گودبرداری شده باید توسط علائم هشدار دهنده و شبرنگه علامتگذاری شود تا از سقوط افراد بداخل این مکانها جلوگیری شود.

 

 

 

گودبرداري   Excavation

*          به هر نوع عمليات برش، کندن، گود کردن يا متراکم کردن سطح زمين که به نوعي خاک برداشته مي شود را گودبرداري مي گويند.

*          گودال يا ترانشه Trench

*          به حفاري باريک ( طول شان نسب به عرض شان زياد است ) گودال يا ترانشه مي گويند.

*          بطور معمول، عمق گودال بيشتر از عرض ان است و عرض معمولا از 15 فوت بيشتر نيست.

در عمليات حفاري دو نوع سانحه وجود دارد:

 1.ريزش خاك بر روي كساني كه در محل حفاري شده مشغول كارند .

2.سقوط اجسام و متريال به درون كانال و سوانحي كه از طريق افراد، ماشين آلات و يا موادي كه در حفاري استفاده مي شوند ،پديد مي آيند.

       معمولاً حوادث در حفر گودال بدين خاطر است كه شخص يا اشخاصي كار خود را به درستي انجام نداده اند.  

 

 

 

 

 

نكات زير نمونه هايي از عملكرد هايي است كه مي تواند از بروز بسياري از حوادث جلوگيري كند

 1.گودالها را بدون حفاظ رها نكنيد. كليه محلهاي خاك برداري شده كه كسي در آنها كار نمي كند را با نوار خطر زرد رنگ مهار كرده و راه بند بگذاريد و براي شب از علائم نوري استفاده كنيد.

2.در صورتيكه قرار است در محل حفاري ، لوله هاي جابجايي مواد گذارده شود اين لوله ها را به فاصله حداقل 1متر از لبه كانال قرار داده و با قرار دادن گوه در دو طرف آنها از حركت احتمالي آنها جلوگيري نمائيد.

3.در كانال هاي حفر شده با عمق بيش از120 سانتي متر بايد تمام ديوارهاي خاكبرداري شده تخته كوبي شوند .تخته ها مجاور يكديگر و پائين تر از كف قرار داده شوند. با اين كار خطر ريزش از بين مي رود.

4.تخته ها به وسيله جكهايي كه به طور افقي و در فواصل مساوي كار گذارده مي شود مهار شود.

5.در تمام سطوح تخته ها، از گوه استفاده شود.

6.تمام افرادي كه در گودال هاي عميق تر از120 سانتي متر كار مي نمايند،بايد از كلاه ايمني استفاده كنند. تخته كوبي افراد را در مقابل اشيايي كه از بالا مي افتد محافظت نخواهد كرد.

7.داربست ها در داخل محل خاكبرداري شده بايد كامل و محكم باشند. كساني كه روي داربستهاي ناقص كار مي كنند نه فقط براي خود بلكه براي ساير كاركناني كه زير داربست  مشغول كارند ايجاد خطر  مي نمايند.

8.محلهايي را كه هنوز تخته كوبي نشده با نصب تابلوي اعلام خطر مشخص كنيد تا كسي از منطقه امن فراترنرود.

9.براي بيرون آمدن از گودال ها به تخته ها و ديواره كانال آويزان نشويد بهتر است از يك نردبان مناسب استفاده كنيد. نبايد نردبان را فقط به تخته كوبي تكيه داد بلكه لازم است از بالا به ميخي كه در زمين كوبيده شده است محكم ببنديد. در حين بالا آمدن از نردبان پله ها را دو تا يكي نكنيد.

10.براي كساني كه در پايين كار مي كنند خاك و اشيايي كه در لبه گودال قرار دارند مانند موادمنفجره بسيارخطرناك مي باشد. خاك و ساير مواد حفاري شده بايد حداقل به فاصله 60 سانتيمتر دورتر از لبه ريخته شود و شيب مواد انباشته شده طوري باشد كه امكان ريزش مجدد به داخل كانال را نداشته باشد.

11. ارتعاش يا وارد شدن فشار زياد به نزديك لبه ديوار خاكبرداري شده به احتمال زياد موجب ريزش مي شود. 

12.در موقع خاكريزي به درون گودالها حتماً مانعي تهيه و با فاصله مناسب از لبه كانال محكم به جايي ببنديدتا از سقوط كاميون يا دمپر به داخل گودال جلوگيري شود.

13.پريدن از عرض كانالها سرانجام خوبي ندارد، بهتر است كانالهايي كه در مسير عابرين حفر مي گردد به وسايلي كه داراي استحكام كافي براي عبور افراد هستند ، مجهز باشد و همچنين طرفين آن نرده حفاظتي نصب شده باشد.

 

Protective System :

سيستم حفاظتي به روشي براي حفاظت افراد در برابر ريزش موادي که در هنگام خاکبرداري و گودبرداري صورت       مي گيرد و حفاظت در برابر ريزش سازه هاي جانبي و کناري گفته  مي شود.

*    انواع حفاظ گذاري

*    شمع بندي يا شمع کوبي

*    حفاظ گذاري

*    شيب گذاري

*    مهاربندي

Shoring or Shoring :

*    شمع گذاري يا شمع کوبي تمهيدات سيستم حمايتي براي جبهه کار يا کناره هاي گودال به منظور جلوگيري از حرکت خاک، جلوگيري از حرک و جابجايي وسايل زيرزميني، راه ها و فونداسيون ها است

*    شمع کوبي يا شمع گذاري يا حفاظ گذاري زماني و مورد استفاده قرار مي گيرد که محل يا عمق برش کار شيبي برگشتي را ايجاد مي کند که اين شيب بالاتر از حداکثر شيب مجاز است

*    سيستم شمع گذاري متشکل از شمع، پايه يا ميله، بست يا نگهدارنده يا ميله هاي پشت بند و صفحات مي باشد. سه نوع اصلي شمع گذاري عبارتند از:

1.      شمع گذاري الواري

2.      هيدروليکي

3.      بادي يا پنوماتيکي

تمايل به استفاده از شمع گذاري هيدروليکي امروزه بيشتر شده است. اين نوع سيستم نسبت به سيستم الواري مزيت     بيشتري دارد چون براي نصب و برداشت آن نيازي نيست کارگر به داخل گودال برود. مزاياي سيستم

انواع  هيدروليکي عبارتند از:

1.      به قدر کافي براي نصب توسط يک کارگر سبک هستند.

2.      تنظيم فشار روي هر قسمت گودال بااين سيستم راحتر است.

3.      به آساني براي انواعي از گودال هايي با عمق و عرض متفاوت مورد استفاده قرار گيرند.

*    در سيستم هيدروليکي تمامي شمع ها از بالا به پايين نصب شوند و موقع برداشت، از پايين به بالا برداشت شوند.

*    اين سيستم را حداقل يکبار در هر شيفت کاري براي بررسي نشتي لوله ها و يا سيلندرها، شکسته شدن اتصالات، شکستگي مغزي ها يا شيارها، خميدگي پايه ها و هر گونه آسيب ديدگي و بخش هاي معيوب چک کنيد.

*    سيستم شمع گذاري بادي مشابه سيستم شمع گذاري هيدروليکي است. تفاوت اوليه اين است که در شمع گذاري بادي از فشار هوا به جاي فشار هيدروليک استفاده مي شود.

*    عيب استفاده از شمع گذاري بادي اين است که کمپرسور هوا بايد در محل کار وجود داشته باشد

 

انواع حالت هاي ريزش و شکستگي لايه هاي خاک :

 

شکستگي هاي فشاريTension Cracks

 

برگشتن و واژگون شن خاک  Toppling

 

لغزش و سرخوردن خاک  Sloughing

 

 

فرونشست خاک و برآمدگي خاک   Subsidence and Bulging

 

برآمدگي و له شدن خاک Heaving or Squeezing

 

  

مواردي که بايد در بررسي سايت گودبرداري و حفاري مد نظر قرار گيرد عبارتند از:

1.            موقعيت ساختمانهاي موجود

2.            موقعيت ساختارهاي جديد

3.            نتايج بدست آمده از بررسي خاک

4.            آلودگي خاک

5.            سطح آب هاي زير زميني و نوع خاک

6.            ذخيره و دفع مواد برداشته شده از محل گودبرداري

7.            مقدار فضاي مورد نياز براي کار

8.            مناسب ترين روش براي نگهداري موقت ديوارهاي گودال

9.            برنامه شرايط اضطراري

10.        .......

عمليات‌ مقدماتي‌ گودبرداري‌ و حفاري‌ :

قبل‌ ازاينكه‌ عمليات‎گودبرداري‌ و حفاري‌ شروع‎شود، اقدامات‌ زير بايد انجام‌ شود.

 الف‌ - زمين‌ مورد نظر از لحاظ‌ استحكام‌ دقيقاً مورد بررسي‌ قرار گيرد.

 ب‌ - موقعيت‌ تاسيسات‌ زيرزميني‌ از قبيل‌ كانال‌هاي‌ فاضلاب‌، لوله‌ كشي‌ آب‌، گاز، كابل‌هاي‌ برق‌، تلفن‌ و غيره‌

 كه‌ ممكن‌ است‌ در حين‌ انجام‌ عمليات‌ گودبرداري‌ موجب‌ بروز خطر و حادثه‌ گردند و يا خود دچار خسارت‌

 شوند، بايد مورد شناسايي‌ قرار گرفته‌ و در صورت‌ لزوم‌ نسبت‌ به‌ تغيير مسير دائم‌ يا موقت‌ و يا قطع‌ جريان‌ آنها اقدام‌گردد.

ج‌ - در صورتي‌ كه‌ تغيير مسير يا قطع‌ جريان‌ تاسيسات‌ مندرج‌ در بند ب‌ امكان‌پذير نباشد بايد به‌ طرق‌ مقتضي از قبيل‌ نگهداشتن‌ به‌ طور معلق‌ و يا محصور كردن‌ و غيره‌، نسبت‌ به‌ حفاظت‌ آن‌ها اقدام‌ شود.

 د - موانعي‌ از قبيل‌ درخت‌، تخته‌ سنگ‌ و غيره‌ از زمين‌ مورد نظر خارج‌ گردند.

هـ – در صورتي‌ كه‌ عمليات‌ گودبرداري‌ و حفاري‌ احتمال‌ خطري‌ براي‌ پايداري‌ ديوارها و ساختمان‌هاي‌ مجاور

 در برداشته‌ باشد، بايد از طريق‌ نصب‌ شمع‌، سپر و مهارهاي‌ مناسب‌ و رعايت فاصله مناسب و ايمن گودبرداري و در صورت لزوم با اجراي سازه‌هاي نگهبان قبل از شروع عمليات، ايمني و پايداري آنها تامين گردد.

 

اصول‌ كلي‌ گودبرداري‌ و حفاري‌

1.اگر در مجاورت‌ محل‌ گودبرداري‌ و حفاري‌ كارگراني‌ مشغول‌ به‌ كار ديگري‌ باشند، بايد اقدامات  احتياطي‌ براي‌ ايمني‌ آنان‌ به‌ عمل‌ آيد.

2.ديواره‌هاي‌ هر گودبرداري‌ كه‌ عمق‌ آن‌ بيش‌ از 120 سانتيمتر بوده‌ و احتمال‌ خطر ريزش‌ وجود داشته‌ باشد، بايد به‌ وسيله‌ نصب‌ شمع‌، سپر و مهارهاي‌ محكم‌ و مناسب‌ حفاظت‌ گردد، مگر آنكه ديواره‌ها داراي‌ شيب‌ مناسب‌ (كمتر از زاويه‌ پايدار شيب‌ خاكريزي‌) باشند.

3.   در مواردي‌ كه‌ عمليات‌ گودبرداري‌ و حفاري‌ در مجاورت‌ خطوط‌ راه‌ آهن‌، بزرگراه‌ها و يا مراكز و تاسيساتي‌ كه‌ توليد ارتعاش‌ مي‌نمايد، انجام‌ شود بايد تدابير احتياطي‌ از قبيل‌ نصب‌ شمع‌، سپر و مهارهاي‌ مناسب‌ براي‌ جلوگيري‌ از خطر ريزش‌ اتخاذ گردد.

4.   ديواره‌هاي‌ محل‌ گودبرداري‌ و حفاري‌ در موارد ذيل‌ بايد دقيقاً مورد بررسي‌ و بازديد قرار گرفته و در نقاطي‌ كه‌ خطر ريزش‌ بوجود آمده‌ است‌، وسايل‌ ايمني‌ نصب‌ و يا نسبت به تقويت آنها اقدام  گردد.

        الف‌ - بعد از يك‌ وقفه‌ 24 ساعته‌ يا بيشتر در كار.

         ب‌ - بعد از هرگونه‌ عمليات‌ انفجاري‌.

         ج‌ - بعد از ريزش‌هاي‌ ناگهاني‌.

         د - بعد از صدمات‌ اساسي‌ به‌ مهارها.

         هـ – بعد از يخبندان‌هاي‌ شديد.

                    و – بعد از باران‌هاي‌ شديد.

5.   مصالح‌ حاصل‌ از گودبرداري‌ و حفاري‌ نبايد به‌ فاصله‌ كمتر از نيم‌ متر از لبه‌ گود ريخته‌ شود. همچنين‌ اين‌ مصالح‌ نبايد در پياده‌ روها و معابر عمومي‌ به‌ نحوي‌ انباشته‌ شود كه‌ مانع‌ عبور و مرور گردد.

6.   در محل‌هايي‌ كه‌ احتمال‌ سقوط‌ اشياء به‌ محل‌ گودبرداري‌ و حفاري‌ وجود دارد، بايد موانع‌حفاظتي‌ براي‌ جلوگيري‌ از وارد شدن‌ آسيب‌ به‌ كارگران‌ پيش‌بيني‌ گردد. همچنين‌ براي‌ پيشگيري‌ از سقوط‌ كارگران‌ و افراد عابر به‌ داخل‌ محل‌ گودبرداري‌ و حفاري‌ نيز بايد اقدامات‌ احتياطي‌ از قبيل‌محصور كردن‌ محوطه‌ گودبرداري‌، نصب‌ نرده‌ها،‌ موانع‌، وسايل كنترل مسير، علايم‌ هشدار دهنده‌  غيره انجام‌ شود.

7.   شب‌ها در كليه‌ معابر و پياده‌روهاي‌ اطراف‌ محوطه‌ گودبرداري‌ و حفاري‌ بايد روشنايي‌ كافي‌ تامين شود و همچنين‌ علايم‌ هشدار دهنده‌ شبانه‌ از قبيل‌ چراغ‌هاي‌ احتياط‌، تابلوهاي‌ شبرنگ‌ و غيره‌ در اطراف‌ منطقه‌ محصور شده‌ نصب‌ گردد، به طوري كه كليه عابران و رانندگان وسايل نقليه از فاصله كافي و به موقع متوجه خطر گردند.

8 .قبل‌ از قراردادن‌ ماشين‌ آلات‌ و وسايل‌ مكانيكي‌ از قبيل‌ جرثقيل‌، بيل‌ مكانيكي‌، كاميون‌ و غيره‌ و يا انباشت خاك‌هاي‌ حاصل‌ از گودبرداري‌ و حفاري‌ و مصالح‌ ساختماني‌ در نزديكي‌ لبه‌هاي‌ گود، بايد شمع‌، سپر و مهارهاي‌ لازم‌ جهت‌ افزايش‌ مقاومت‌ در مقابل‌ بارهاي‌ اضافي‌ در ديواره‌ گود نصب‌ گردد.

9.   در صورتي‌ كه‌ از وسايل‌ بالابر براي‌ حمل‌ خاك‌ و مواد حاصل‌ از گودبرداري‌ و حفاري‌ استفاده‌ شود، بايد پايه‌هاي‌ اين‌ وسايل‌ به‌ طور محكم‌ و مطمئن‌ نصب‌ گرديده‌ و خاك‌ و مواد مذكور نيز بايد با محفظه‌هاي ايمن‌ و مطمئن‌ بالا آورده‌ شود.

10. هرگاه‌ ديواري‌ جهت‌ حفاظت‌ يكي‌ از ديواره‌هاي‌ گودبرداري‌ مورد استفاده‌ قرار گيرد بايد به‌ وسيله‌ مهارهاي‌ لازم‌ پايداري‌ آن‌ تامين‌ شود.

11. درصورتي‌ كه‌ ازموتورهاي‌ احتراق‌ داخلي‌ درداخل‌ گود استفاده‌ شود، بايد با اتخاذ تدابير فني‌، گازهاي‌ حاصله‌ از كار موتور به‌ طور موثر از منطقه‌ كار كارگران‌ تخليه‌ گردد.

12. چنانچه‌ وضعيت‌ گود يا شيار به‌ نحوي‌ است‌ كه‌ روشنايي‌ كافي‌ با نور طبيعي‌ تامين‌ نمي‌شود بايد جهت‌ جلوگيري‌ از حوادث‌ ناشي‌ از فقدان روشنايي،‌ از منابع‌ نور مصنوعي‌ استفاده‌ شود.

13. درصورتي‌ كه‌ احتمال‌ نشت‌ و تجمع‌ گازهاي‌ سمي‌ و خطرناك‌ در داخل‌ كانال وجود داشته‌ باشد بايد با اتخاذ تدابير فني‌ و نصب‌ وسايل‌ تهويه‌، هواي‌ منطقه‌ تنفسي‌ كارگران‌ به‌ طور موثر تهويه‌ گردد. همچنين در صورت تجمع آب در كانال بايد نسبت به تخليه آن اقدام شود.

14. درمواردي‌ كه‌ حفاري‌ در زير پياده‌ روها ضروري‌ باشد، بايد جهت‌ پيشگيري‌ از خطر ريزش‌ اقدامات‌ احتياطي‌ از قبيل‌ نصب‌ مهارهاي‌ مناسب‌ با استقامت‌ كافي‌ انجام‌ و با نصب‌ موانع‌، نرده‌ها و علايم‌ هشداردهنده‌، منطقه‌ خطر به‌ طور كلي‌ محصور و از عبور و مرور افراد جلوگيري‌ به‌ عمل‌ آيد.

15.  در گودها و شيارهايي‌ كه‌ عمق‌ آن‌ها از يك‌ متر بيشتر باشد، نبايد كارگران‌ را به‌ تنهايي‌ به كار گمارد.

16.  درحفاري‌ با بيل‌ و كلنگ‌ بايدكارگران‌ به‎فاصله‌ كافي‌ ازيكديگر به‎كار‎گمارده‌ شوند.

17. در شيارهاي‌ عميق‌ و طولاني‌ كه‌ عمق‌ آنها بيش‌ از يك‌ متر باشد، بايد به‌ ازاء حداكثر هر سي‌ متر طول‌، يك‌ نردبان‌ كار گذارده‌ شود. لبه‌ بالايي‌ نردبان‌ بايد تا حدود يك متر بالاتر از لبه‌ شيار ادامه‌ داشته‌ باشد.

 

 

راه‌هاي‌ ورود و خروج‌ به‌ محل‌ گودبرداري‌ و حفاري‌

1.   براي‌ رفت‌ و آمد كارگران‌ به‌ محل‌ گودبرداري‌ بايد راه‌هاي‌ ورودي‌ و خروجي‌ مناسب‌ و ايمن‌ در    نظر گرفته‌ شود. در محل‌ گودهايي‌ كه‌ عمق‌ آن‌ بيش‌ از 6 متر باشد، بايد براي‌ هر شش‌ متر يك‌ سكو يا پاگرد براي‌ نردبان‌ها، پله‌ها و راه‌هاي‌ شيب‌ دار پيش‌بيني‌ گردد. اين‌ سكوها يا پاگردها و همچنين‌ راه‌هاي‌ شيب‌ دار و پلكان‌ها بايد به‌ وسيله‌ نرده‌هاي‌ مناسب‌ محافظت‌ شوند.

2.   عرض‌ معابر و راه‌هاي‌ شيب‌ دار ويژه‌ وسايل‌ نقليه‌ نبايد كمتر از چهارمتر باشد و در طرفين‌ آن‌ بايد موانع‌ محكم‌ و مناسبي‌ نصب‌ گردد. در صورتي‌ كه‌ اين‌ حفاظ‌ از چوب‌ ساخته‌ شود. قطر آن‌ نبايد از بيست‌ سانتيمتر كمتر باشد.

3.   در محل‌ گودبرداري‌ بايد يك‌ نفر نگهبان‌ مسئول‌ نظارت‌ بر ورود و خروج‌ كاميون‌ها و ماشين‌آلات‌ سنگين‌ باشد و نيز براي‌ آگاهي‌ كارگران‌ و ساير افراد، علايم‌ هشداردهنده‌ در معبر ورود و خروج‌ كاميون‌ها و ماشين‌ آلات‌ مذكور نصب‌ گردد.

4.   راه‌هاي‌ شيب‌ دار و معابري‌ كه‌ در زمين‌هاي‌ سخت‌ (بدون‌ استفاده‌ از تخته‌هاي‌ چوبي‌) ساخته‌ مي‌شود بايد بدون‌ پستي‌ و بلندي‌ و ناهمواري‌ باشد.

5.   افرادي كه در عمليات گودبرداري و حفاري بكار گرفته مي‌‌شوند، بايد داراي تجربه كافي بوده و همچنين افراد ذيصلاح بر كار آنان نظارت نمايند.

خاکبرداری :

آغاز هر کار ساختمانی با خاکبرداری شروع میشود . لذا آشنایی با انواع خاک برای افراد الزامی است.

الف) خاک دستی: گاهی نخاله های ساختمانی و یا خاکهای بلا استفاده در محلی انباشته (دپو) می­شود و بعد از مدتی با گذشت زمان از نظر ها مخفی میگردد. معمولا این خاکها که از لحاظ یکپارچگی و باربری جزء   خاکهای غیرباربر دسته بندی میشوند در زمان خاکبرداری برای فونداسیون  ساختمان ما دوباره نمایان میشوند. باید توجه نمود که این خاک قابلیت باربری ندارد و میبایست بطور کامل برداشت شود. شناختن خاک دستس بسیار آسان است، وجود قطعات و اجزای دست ساز بشر مانند آجر، موزاییک، پلاستیک و ... در خاک نشان دهنده دستی بودن خاک است.

ب) خاک نباتی: خاک های فرسوده و یا نباتی سطحی به خاکهایی گفته میشود که ریشه گیاهان در آن وجود داشته باشد این خاک برای تحمل بارهای وارده از طرف سازه مناسب نمی­باشد. برای شناختن خاکهای نباتی کافی است به وجود ریشه درختان و گیاهان – برگهای فرسوده و سستی خاک توجه شود. این خاک با فشار انگشتان فرو می­رود.

ج)خاک طبیعی بکر: به خاکی که پس از خاک نباتی قرار دارد خاک طبیعی بکر میگویند توجه داشته باشید که همواره می بایست فونداسیون برروی خاک طبیعی بکر اجرا گردد.

تذکر: ریختن آب آهک به منظور بالا بردن مقاومت خاک دستی و نباتی به هیچ عنوان مورد تایید نمی باشد و نمی­توان خاک دستی و نباتی را با استفاده از آب آهک قابل استفاده نمود.

اکنون که با انواع خاک آشنا شدید توجه به نکات زیر بسیار لازم است:

الف ) در زمینهایی که فاقد هرگونه رویش گیاهی است حداقل عمق خاکبرداری 15 سانتی متر میباشد .

ب ) رسیدن به خاک طبیعی دست نخورده (بکر) میبایست حتما توسط مهندس ناظر تایید شود. توجه داشته باشید که مهندسین ناظر با مشخصات خاک بکر کاملا آشنا هستند.

ج) برای آماده سازی بستر برای بتن پی ها باید ابتدا 10 سانتی متر بتن با سیمان کم ریخته شود به این ترتیب عمق خاکبرداری باید حداقل 10 سانتی متر بیشتر از عمق مورد نیاز برای پی ها باشد.

 

Posted: Tue 18 Dec 2012 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

ماه‌های حرام عبارتند از ذیقعده، ذیحجه، محرم و رجب.

در ماههای حرام دیه افزایش پیدا می کند،این افزایش معادل 33/33درصد میباشد.مثلا دیه فوت در حادثه ناشی از کاردر ماه عادی 67/500میلیون در ماه حرام 90 میلیون میشود.(رقمها مربوط به سال 1390 می باشد)

آیا در مورد صدمات بدنی هم چنین حکمی برقرار است؟

خیر فقط در مورد فوت است که دیه افزایش پیدا می کند.

آیا اگر متوفی زن باشد باز هم دیه افزایش پیدا می‌کند؟

از این حیث فرقی بین زن و مرد نیست

آیا فقط در قتل های غیر عمدی که ناشی از تصادف رانندگی است به مقدار دیه در ماه حرام افزوده می‌شود؟

خیر، هر کجا که قتل در ماه حرام انجام شود و باید دیه پرداخت شود یک سوم به اصل دیه پرداخت خواهد شد. پس اگر قتل غیر عمد ناشی از حادثه کار باشد و کارفرما مقصر تشخیص داده شود علاوه بر جنبه عمومی جرم یعنی تحمل حبس کارفرما به پرداخت بهای یک نفر صد نفر شتر به اضافه یک سوم محکوم خواهد شد.

آیا برای افزایش دیه در ماه حرام اولیای دم باید از دادگاه درخواست کنند؟

 

اصل مطالبه دیه حق شاکی خصوصی «اولیای دم» است و چنانچه برای این امر درخواستی نداشته باشند دادگاه با تکلیفی مواجه نیست اما با شکایت اولیای دم و درخواست آنها برای دیه دادگاه مکلف است مقصر را به پرداخت دیه محکوم کند و چنانچه قتل در ماه حرام باشد دادگاه موظف است با درخواست اولیای دم علاوه بر دیه کامل یک سوم دیه کامل به آن اضافه کند. پس آنچه مورد نیاز است درخواست اولیای دم صرفاً برای مطالبه دیه است و با درخواست اولیای دم این دادگاه است که با در نظر گرفتن زمان وقوع جرم مقدار دیه را تعیین میکند.

آیا با وقوع قتل در ماه حرام علاوه بر افزایش میزان محکومیت مقصر در خصوص دیه این امر در جنبه عمومی جرم هم تأثیرگذار است؟

خیر، وقوع قتل در ماه حرام فقط موجب افزایش میزان دیه می‌شود و تأثیری در مجازات ناشی از آن ندارد.

Posted: Wed 28 Nov 2012 - 3 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 نحوه تحليل پرسشنامه رضايت  شغلي كاركنان

 

مقدمه

رضايت شعلي كاركنان  از مقوله هاي مهم مديران سازمانها است. تعاريف متعددي در مورد آن صورت گرفته است كه به دو تعريف اشاره مختصر مي شود: رضايت شغلي عبارت است از حدي از احساسات و نگرش‌هاي مثبت كه افراد نسبت به شغل خود دارند. رضايت شغلي يك حالت احساسي مثبت يا مطبوع است كه پيامد ارزيابي شغلي يا تجربه فرد است. اين حالت احساس مثبت، كمك زيادي به سلامت فيزيكي و رواني افراد مي‌كند

در پاسخ به سوال اين پرسش كه چه عواملي اصولا منجر به رضايت شغلي كاركنان مي شود مي‌توان موارد زير را برشمرد:

●- عوامل سازماني: مانند حقوق و دستمزد، ترفيعات و خط‌مشي‌هاي سازمان.

●- عوامل محيطي: مانند سبك سرپرستي، گروه كاري و شرايط كاري.

●- ماهيت كار‍: شامل محدوده شغل و تنوع كاري.

●- عوامل فردي: صفات و ويژگي‌هاي فرد نيز نقش مهمي در رضايت شغلي دارند.

چرخش توجه مديران به موضوع رضايت شغلي، حول محور اثراتي است كه بر عملكرد كاركنان دارد و اين ديدگاهي است كه پژوهشگران متوجه آن شده‌اند. البته بيشتر تحقيقاتي كه تاكنون بين رضايت شغلي و بهره‌وري انجام شده به‌گونه‌اي است كه نتوانسته رابطه علت و معلولي بين آنها را تعيين نمايد. بين رضايت شغلي و غيبت كاركنان، يك رابطه معكوس وجود دارد ولي همبستگي آن چندان زياد نيست. رضايت شغلي با جابه‌جايي كاركنان رابطه معكوس دارد ولي ضريب همبستگي آن بدان حد نيست كه در رابطه با غيبت كاركنان به‌دست آمد.

در اين متن سعي مي شود نحوه سنجش رضايت شغلي كاركنان به صورت تجربي بيان گردد.

براي تعيين سطح رضايت كاركنان نياز است كه ابتدا پرسشنامه اي تهيه گردد. پرسشنامه به دو صورت مي توان تهيه كرد:

الف: پرسشنامه استاندارد كه عمدتا در بعضي از كتب (مثل كتاب مباني سازمان دكتر مقيمي) و يا مقالات علمي وجود دارد بدون دستكاري اين پرسشنامه، بين نمونه مورد مطالعه توزيع و جمع آوري مي گردد.

ب: بعضا اتفاق مي افتد كه پرسشنامه استاندارد يافت نمي شود و يا محقق مي خواهد علاوه بر شاخصهاي مورد نظر در پرسشنامه ، شاخصهاي ديگري را نيز براي رضايت شغلي مورد آزمون قرار دهد كه در اين صورت پرسشنامه اي را طراحي و سپس روايي و پايايي آن را اندازه گيري نموده پرسشنامه مزبور به يك حد استاندارد برسد و سپس پرسشنامه را بين نمونه مورد مطالعه توزيع مي گردد.

پس از جمع آوري پرسشنامه و مطالعات جمعيت شناختي پاسخ دهندگان محقق بايد آن را مورد بررسي قرار مي دهد. قبل از بررسي لازم است طيف هاي پرسشنامه از كيفي به كمي تبديل شود مثلا در اگر در پرسشنامه از طيف ليكرت و 5 گزينه اي استفاده گردد نحوه كمي كردن طيفها به شرح زير مي باشد:

الف: هيچگاه/ هيچ وقت          = 1

ب: كم/ تاحدي                    =2

ج: در حد متوسط /تا حدودي    = 3

د: زياد/ بيشتر مواقع               =4

ه: همواره/ هميشه                =5

 

بررسي پرسشنامه  به دو صورت امكان پذير است :

 

1-    آمار توصيفي: در آمار توصيفي همانطور كه از اسمش پيداست محقق به دنبال نتيجه و تأييد فرضيه نيست بلكه فقط داده هاي پرسشنامه توصيف مي گردد مثل اينكه چند نفر از نمونه آماري به گزينه 1 پاسخ دادند و ... بنابراين در اين بخش از آمار محقق به توصيه داده هاي پرسشنامه مي پردازد بدون اينكه به نتيجه آزمون بيانديشد.

2-    آمار استنباطي: در آمار استنباطي محقق به دنبال تأييد و يا عدم تأييد فرضيه ارائه شده مي پردازد در اين آمور محقق بايد داده هاي تحقيق را مورد آزمون قرار دهد كه عمدتا اين آزمون از طريق نرم افزار SPSS با ورژن هاي مختلف صورت مي گيرد. آزموني كه براي سنجش سطح رضايت شغلي كاربرد دارد آزمون Binominal test  مي باشد (البته آزمونهاي ديگري نيز مي تواند در اين خصوص كاربرد داشته باشد كه مؤلف آشنايي كافي در مورد آنها ندارد) آدرس آزمون مزبور در نرم افزار SPSS به شرح زير مي باشد 

Analys-Nonparametric tests-Binominal test

نحوه تجزيه و تحليل داده ها توصيفي و استنباطي

         

همانطور كه قبلا هم ذكر گرديد در  تحليل استنباطي از آزمون  Binominal test  استفاده مي شود  در آزمون مزبور cut point=3 و  Test proportion=0.6 در نظر گرفته شده است. مفروضات در آزمون به شرح زير مي باشد:

1-    اگر  Sig>0.05 باشد  رضايت در حد متوسط است

2-    چنانچه sig<0.05 باشد دو حالت متصور است :

 2-1: اگر sig<0.05 باشد و 60 درصد پاسخ دهندگان (Test proportion) به بالاتر از حدأقل سطح رضايت (كه گزينه 3 مي باشد) يعني  گزينه هاي  4 و 5  پاسخ داده باشند سطح رضايت بالاست

 2-2:  اگر sig<0.05 باشد و 60 درصد پاسخ دهندگان  (Test proportion) به گزينه‌هاي3 (كه حدأقل سطح رضايت است)  و گزينه هاي  1 يا 2  پاسخ داده باشند سطح رضايت پائين است .

و در نهايت تحليل گرد پس از آزمونهاي مربوطه به تحليل و تفسير  داده ها مي پردازد.

 

 


برچسب‌ها: رضايت شغلي كاركنان

Posted: Thu 18 Oct 2012 - 1 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 

alt

با استناد به قانون تشكيلات و وظايف وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي و قانون كار به منظور تامين سلامت شاغلين ، ظوابط بهداشت كار و سلامت شاغلين در كارگاههاي كوچك و واحدهاي خدماتي به شرح ذيل اعلام مي گردد:

فصل اول: كليات

مبحث اول: تعاريف

ماده 1 : از نظر اين آيين نامه كارگاه كوچك به شرح ذيل تعريف مي گردد:

1-      كارگاههاي خويش فرما

2-      كارگاههاي داراي پروانه بهره برداري  از وزارت صنايع با تعداد كارگران  1. نفر و كمتر

3-      كارگاههاي خانگي

4-      معادن با تعداد كارگران 1. نفر و كمتر

5-      مجتمع هاي كارگري مانند كوره پزخانه ها،..........

6-      كارگاههاي تحت پوشش مجمع امور صنفي ، اتحاديه ها اعم از تحت پوشش هستند و يا قرار خواهند گرفت.

7-      كليه شركت هاي خدماتي وپيمانكاري ارائه دهنده خدمات مختلف در موسسات ،سازمانها و ساير ارگانهاي دولتي و غير دولتي

8-      كليه واحد هاي خدماتي از قبيل بانكهاف آژانسهاي مسافرتي ،دفاتر مركزي كارخانجات ،شركت هاي تعاوني و امثالهم

9-      كليه شركت هاي ساختماني ،واحد هاي كشاورزي، آموزشگاههاي فني- حرفه اي  و نيز هنرستانهاي تحت پوشش آموزش و پرورش

ماده 2: امكانات بهداشتي از نظر اين ايين نامه شامل موارد ذيل مي باشد:

1-      تمهيدات بهداشت حرفه اي مورد نياز براي كنترل يا حذف عوامل زيان اور و شرايط بيماري زاي محيط كار

2-   امكانات مورد نياز جهت تامين تسهيلات بهداشتي مورد نياز (تاسيسات جنبي كارگاه) شامل دستشويي، توالت و امثالهم مندج در اين آيين نامه

3-      مراقبت هاي بهداشتي درماني شامل كمك هاي اوليه، معاينات شغلي

مبحث دوم: مسئوليت

ماده 3: تامين امكانات بهداشتي مندرج در اين ايين نامه بعهده كار فرما يا مدير عامل كارگاهها ،شركتها و موسسات موضوع ماده 1 اين آيين نامه به شرح ذيل مي باشد:

1-   كار فرماي واحد خويش فرمايي موظف است علاوه بر تامين خدمات مرتبط با محيط كار ،خود را نيز تحت پوشش مراقبت هاي بهداشتي درماني قرار دهد.

2-   مدير عامل يا كارفرماي كارگاهها ي داراي پروانه بهره برداري از وزرات صنايع و معادن، وزارت جهاد كشاورزي ،مجمع امور صنفي ، اتحاديه ها ، و امثالهم و نيز مجتمع هاي كارگري، واحد هاي خدماتي  ( موضوع بند 8 ماده 1) ، واحد هاي موضوع بند 9 ماده 1 موظفند امكانات بهداشتي در بند هاي ماده 2 را فراهم نمايند.

3-   مديران شركت هاي خدماتي و پيمانكاري ارائه دهنده خدمات مختلف (موضوع بند 7 ماده 1) بايستي در متن قرارداد منعقده  فيما بين شركت هاي مذكور و موسسه يا ارگانهاي دولتي و غيردولتي مسئوليت تامين امكانات بهداشتي موضوع ماده 2 در محيط كار و مراقبتهاي بهداشتي درماني را تعيين نمايند.

4-    هيات امنا/ نماينده مديران  مجتمع هاي كارگري مي تواند امكانات بهداشتي موضوع ماده 2 اين آيين نامه را متناسب با استاندارهاي تعيين شده بصورت مشترك در محل هاي قابل دسترس براي كليه كارگران  توسط كارفرما يا مديريت ارشد تامين مي گردد اين امر تمهيدات اختصاصي مورد نياز هر يك از واحد هاي مجتمع مذكور نمي باشد.

ماده 4: مسئوليت نظارت بر حسن اجراي اين آيين نامه بعهده بازرسان بهداشت حرفه اي موضوع ماده 1.. قانون كار است.

تبصره: اظهار نظر در مواردي از قبيل مطلوب، نا مطلوب،مناسب،نامناسب،كافي ،ناكافي و ..... بعهده بازرسين مزبور است.

فصل دوم: تمهيدات بهداشت حرفه اي (جهت كنترل يا حذف شرايط و عوامل زيان آور محيط كار)

ماده 5: ساختمان كار گاه بايد متناسب با وضع آب وهواي محل ساخته شده باشد.

ماده 6: ارتفاع كارگاه نبايداز 3 متر كمتر باشد براي هر كارگر دركارگاه بايد حداقل سه مترمربع سطح منظور گردد وسطح اشغال شده به وسيله ماشين الات يا ابزار و اثاثيه مربوط به كار و فاصله آنها از هم ومسير عبور و مرور وسايل نقليه جز سطح مزبور محسوب نمي شود.

ماده7: ديوارها و سقف كارگاه طوري ساخته شود كه از نفوذ عوامل زيان اور از قبيل گرما ،سرما ، رطوبت و صدا و غيره به داخل كارگاه و بالعكس جلوگيري كند .

ماده 8: كف كارگاه بايد همواره ،بدون حفره و شكاف بوده و لغزنده نباشدو در صورت لزوم قابل شستشو باشد و داراي شيب مناسب به طرف كفشوي باشد.

ماده9: ديوارها بايد صاف ،بدون ترك خوردگي و به رنگ روشن و متناسب باشد.

ماده 1.: در كارگاههايي كه با مواد شيميايي سرو كار دارند و يا طبيعت كار طوري است كه باعث آلودگي و روغني شدن ديوارها ميشود، ديوارها بايد صاف و قابل شستشو باشند .

تنبصره: در كارگاههاي مشمول اين ايين نامه كه در عرضه توزيع و فروش مواد غذايي فعاليت مي نمايند رعايت مفاد اين دستورالعمل رافع اجراي ساير ضوابط بهداشتي اعلام شده از سوي وزارت بهداشت ،درمان و اموزش پزشكي نمي باشد.

ماده11: در كارگاه بايد به تناسب وسعت محل، نوع كار (دقت كار) و شرايط اقليمي  به اندازه كافي درب و پنجره براي نور و هوا موجود باشد.

ماده 12: شيشه درب و پنجره بايد بدون شكستگي بوده و هميشه تميز باشند .

ماده 13: در صورت لزوم درب و پنجره ها بايد مجهز به توري بوده و دربها داراي فنر يا درب بند پنوماتيك باشند.

ماده 14: انباشتن كالا در جلوي پنجره ممنوع مي باشد.

ماده 15:مساحت پنجره بايد متناسب با مساحت كف كارگاه و نوع كار باشد.

ماده 16: در كارگاه بايستي ميزان صدا،ارتعاش ،روشنايي(طبيعي و مصنوعي) پرتوهاي يونساز(آلفا،بتا،گاما،ايكس و ...)و غير يونساز (ماورا بنفش،مادون قرمز، راديويي،ماكروويو، ميدانهاي مغناطيسي و ميدانهاي الكتريكي پايا منطبق با استاندارد اعلام شده در كتاب( حدود تماس شغلي عوامل بيماري زاي محيط كار ) مصوب وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي متناسب با نوع كار و محل تامين شود.

ماده 17: منابع روشنايي مصنوعي بايد همواره سالم و تميز باشد.

ماده 18: هوا ي كارگاههاي  بدون الودگي شيميايي ،بايد متناسب با فصل و جمعيت شاغل تهويه گردد.

ماده 19: وسايل سرمايش و گرمايشي كارگاه بايد ضمن استاندارد بودن ،دما و رطوبت محيط كار را مطابق با حد مواجهه مجاز مندرج در كتاب ( حدود تماس شغلي عوامل بيماري زاي محيط كار) مصوب وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي تامين نمايد.

ماده 2.: در كارگاههاي كه آلودگي ناشي از كار در هواي كارگاه وجود دارد ميبايست  تهويه به گونه اي صورت گيرد كه غلظت مواد شيميايي درد هوا مطابق با ( حد تماس شغلي عوامل بيماري زا )مصوب وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي يا كمتر از آن باشد.

ماده 21:كليه كارگاهها به تناسب كار و توليد خود بايد داراي محل مناسب جهت انبار مواد اوليه و محصول نهايي باشند.

ماده 22: كار فرمايان مكلف به رعايت و تامين كليه استانداردهاي ارگونومي در ارتباط با چيدمان و مشخصات / ويژگيهاي وسايل، ابزار و ماشين الات مورد استفاده در فرايند مي باشند.

ماده 23: كليه كارفرمايان يا مديران ارشد واحد هاي موضوع ماده 1 آيين نامه موظفند نسبت به آموزش افراد تحت پوشش خود در زمينه بهداشت حرفه اي و بهداشت عمومي مطابق با دستورالمع آموزشگاههاي بهداشت حرفه اي كه از طرف وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشكي ابلاغ مي گردد ،اقدام نمايند.

ماده 24: مديران آموزشگاههاي فني- حرفه اي و هنرستانها موظفند نسبت به آموزش دانش اموزان ،هنرآموزان و كار اموزان خود مطابق با سر فصل و ظوابط اعلام شده از سوي وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي در زمينه بهداشت حرفه اي اقدام نمايند.

ماده 25: كليه كارگران ،كارآموزان و نيز عامل اجرايي كار در كارگاههاي خويش فرما مكلف به كسب مهارت لازم در بكارگيري تمهيدات و امكانات بهداشتي در محيط كار و استفاده صحيح از آنها مي باشند.

ماده 26: كار فرمايان موظفند وسايل حفاظت فردي متناسب با نوع كار را براي شاغلين خود تامين نمايند و امكانات لازم جهت اموزش نحوه بكارگيري صحيح اين وسايل را براي آنان تامين و بر كاربرد صحيح اين وسايل در طول كار نظارت نمايند.

 

فصل سوم: تسهيلات بهداشتي

مبحث اول: دستشويي:

ماده 27: كليه كارگاههاي موضوع ماده 1 بايستي حداقل يك دستشويي  با رعايت شرايط و ضوابط بهداشتي بقرار ذيل مي باشند:

1-      محل احداث دستشويي به گونه اي باشد كه براي كليه شاغلين قابل دسترسي باشد.

2-      دستشويي بايد داراي آب گرم و سرد، سيستم دفع فاضلاب متصل به چاه جاذب و يا شبكه جمع آوري فاضلاب شهري باشد.

3-      كاسه دستشويي بايد به رنگ روشن ،صاف بدون ترك خوردگي  و قابل شستشو باشد.

4-      عرض دستشويي حداقل 60 سانتي متر و طول آن60 سانتي متر باشد.

5-      صابون ترجيحا" صابون مايع بايد در تمام اوقات در محل دستشويي وجود داشته باشد.

6-      جهت خشك كردن دست وجود وسيله خشك كن مناسب الزامي است.

7-       دستشويي بايد بطور مرتب شستشو و گندزدايي شود .

مبحث دوم : آب مصارف آشاميدني و بهداشتي :

ماده 28 : آب آشاميدني و مصارف بهداشتي بايد منطبق بر استانداردهاي بهداشتي  مورد تائيد مراجع ذيصلاح باشد.

ماده 29 : كارگاههايي كه از شبكه لوله كشي آب شهر استفاده نمي نمايند بايد جهت نمونه برداري و آزمايشهاي لازم براي اطمينان از سالم بودن آب اقدام نماند ، مضافا" در اين نوع كارگاهها ، كلرزني بايد به شيوه اي انجام پذيرد كه كلر باقي مانده 8/. -2/. قسمت در ميليون باشد .

ماده 3. : در كارگاههايي كه از آب چاه استفاده مي نمايند ، ساخت ، بهره برداري و لوله كشي آب بايد منطبق بر ضوابط بهداشتي باشد .

ماده 31: در هر كارگاه ترجيحا" يك آب سرد كن براي تامين آب آشاميدني كارگران وجود داشته باشد . در كارگاههايي كه آب سرد كن ندارند وجود يك شير آبخوري الزمي است . شير آبخوري بايد از نوع فواره اي و داراي سپر محافظ باشد تا آبي كه با دهان كارگر بر مي گردد به آن نرسد و لب كارگر نيز با آن تماس پيدا نكند . آبخوري نبايد بامجاورت توالت ، دستشويي و دوش باشد و حتي المقدور نزذديك محل كار كارگر باشد .

تبصره : كارگاههاي فاقد شير برداشت آب آشاميدني بهداشتي بايستي داراي مخازن بهداشتي آب بوده و از ليوان انفرادي يا ليوانهلاي يكبار مصرف استفاده شود .

ماده 32: كارفرما مكلف است براي كارگراني كه در گرماي زياد به مدت مديدي كار مي كنند با تامين مايعات لازم از جمله دوغ بهداشتي ، آب و نمك از دست رفته بدن آنان را جبران نمايد .

مبحث سوم توالت :

ماده 33: در كارگاههايي كه تعداد كاركنان آن 3 نفر و كمتر مي باشد و كارگران با 15 دقيقه پياده روي به توالت بهداشتي دسترسي دارند ، داشتن توالت در محل كارگاه الزامي نيست .

ماده 34: در كارگاههايي كه تعداد كاركنان آن بيش از  3 نفر مي باشد وجود حداقل يك توالت بهداشتي در محل كارگاه الزامي مي باشد.

تبصره : در اين نوع كارگاهها چنانچه كارگر زن مشغول به كار مي باشد ساخت يك توالت جداگانه براي زنان الزام است .

ماده 35: در معادن ، كارفرما مكلف است با در نظر گرفتن فرايند كار ، توالت بهداشتي در نزديكترين قسمت به محل كار را فراهم نمايد .

ماده 36 : شرايط و ضوابط بهداشتي توالتها به شرح ذيل مي باشد :

1-      توالت بايد با فاصله مناسب از ساختمان كارگاه و در محل مناسب از ساختمان كارگاه قرار داشته باشد .

2-      ديوارها تا زير سقف كاشي ، بدون ترك خوردگي ، به رنگ وشن و قابل شستشو باشد .

3-      سقف صاف ، بدون ترك خوردگي ، برنگ روشن و قابل شستشو باشد .

4-      كف مقاوم ، صاف ، قابل شستشو و گندزدايي و ترجيحا" از جنس موزائيك ، سنگ و امثالهم باشد .

5-      كاسه توالت بايد به رنگ روشن ، صاف ، بدون ترك خوردگي و قابل شستشو و گندزدايي باشد .

6-      توالت بايد مجهز به سيفون باشد

7-      توالت بايد داراي شترگو باشد و به چاه جاذب يا شبكه جمع آوري فاضلاب شهري مرتبط باشد .

8-      حداقل عرض توالت 8. سانتي متر و حداقل طول ان 1 متر باشد .

9-      توالت بايد داراي شير آب با شلينگ برداشت آب باشد .

10-   توالت بايد داراي تهويه مناسب و روشنايي كافي باشد .

11-   كليه پنجره ها بايد مجهز به توري ضد زنگ باشند .

12-   درب توالت بايد مجهز به پشت بند در باشد

13-   شستشو و ضدعفوني توالت بايد به طور منظم انجام گيرد

14-   توالت بايد مجهز به سطل زباله درب دار ، زنگ نزن و قابل شستشو باشد .

مبحث چهارم : دوش :

ماده 37: در كليه كارگاههاي موضوع ماده 1 اين آئين نامه چنانچه شاغلين آنها با مواد شيمايي ، سموم ،آزبست مواد عفونت زا ف مواد غذايي و گردو غبار و امثالهم سرو كار دارند و نيز براي كارگران نظافتچي و كارگاههاي زيرزميني مانند معادن حداقل يك دوش آب گرم و سرد در نظر گرفته شود .

در ساير كارگاهها كه داراي آلودگي معمولي مي باشند وجود دوش الزامي نمي باشد .

تبصره : در اين نوع كارگاهها د صورتي كه علاوه بر كاگران مرد ، كارگران زن نيز مشغول به كار مي باشند ساخت يك دوش / حمام آب گرم و سرد جداگانه الزامي است .

ماده 38: شرايط و ضوابط بهداشتي دوش به قرار ذيل است :

1-      كف محل دوشها بايد مقاوم ، قابل شستشو بوده و لغزنده نباشد و داراي شيب كافي به سمت  كفشوي باشد .

2-      ديوارها تا سقف كاشي  به رنگ روشن و سقف دوش بايد صاف با رنگ روشن و بدون ترك خوردگي  باشد .

3-      مساحت كف محل دوش نبايد از90 سانتيمتر در120 سانتيمتر كمتر باشد و ارتفاع دوش نبايد از 2 متر كوتاهتر باشد.

4-      دوش بايد به طور مرتب تميز و با مواد مناسب گندزدايي گردد .

5-      محوطه دوش بايد داراي هواكش متناسب با فضاي آن باشد .

6-      دوش بايد مجهز به سطل زباله درب دار و قابل شستشوباشد .

7-   در صورتيكه براي گرم كردن آب از منابع حرارتي غير مركزي استفاده مي شود اين قبيل منايع حرارتي بايد در خارج از محوطه دوش در محل مناسب قرار داشته باشد .

8-   براي رعايت موازين ايمني ضروري است در داخل دوش از لامپ ايمني با حباب شيشه اي استفاده شود و تمام كليد و پريزهاي برق بايد خارج از محوطه دوش قرار داده شود .

9-      در محل دوش بايد داراي محلي مناسب بعنوان رختكن براي تعويض لباس باشند .

10-   شستشوي هر نوع البسه در محل دوش ممنوع مي باشد .

مبحث پنجم : قفسه انفرادي نگهداري لوازم و البسه كارگران

ماده 39: در كارگاهها موضوع ماده 35 اين آئين نامه بايد متناسب با تعداد كارگران ، قفسه هاي انفرادي براي تعويض لباس شخصي آنان در نظر گرفته شود .

ماده 4.: شرايط و ضوابط بهداشتي قفسه هاي لباس و لوازم شخصي

1-   هر قفسه بايد به گونه اي ساخته شده باشد كه داراي محل نگهداري مجزا براي لباس بيرون ، وسايل حفاظت فردي و كفش ايمني باشد . قفسه ها بايد داراي سقف شيبدار ، قابل شستشو و داراي كركره ثابت ورود و خروج هوا بوده و قفل داشته باشد .

2-      سطل زباله درب دار قابل شستشو به تعداد كافي در محل نگهداري قفسه ها بايد د نظر گرفته شود .

3-      محل نگهداري قفسه لباس ها و لوازم شخصي بايد به طور منظم پاكيزه و تميز نگهداري شود .

مبحث ششم حوله و صابون :

ماده 41 : كارفرماي كارگاههاي موضوع ماده 37 موظفند به منظور ايجاد تسهيلات جهت استحمام كارگران به مقدار كافي صابون و حوله اختصاصي در اختيار آنان قرار دهد .

ماده 42 : گرم كردن ، آماده سازي غذا در محل كارگاهه موضوع ماده 37 اين آئين نامه ممنوع مي باشد و كارفرما موظف است نسبت به تامين محلي مستقل جهت صرف غذا براي كارگران مطابق با شرايط و ضوابط ذيل اقدام نمايد :

1-      وسعت محل غذاخوري  تعداد ميز و صندلي بايد متناسب با تعداد كارگراني باشد كه در يك موقع با يكديگر غذا مي خوردند .

2-      سقف محل غذاخوري بايد صاف ، بدون ترك خوردگي و برنگ روشن باشد .

3-      ديوارها بايستي مقاوم ، صاف ، رنگ روشن و قابل شستشو باشد .

4-      كف محل غذاخوري بايد قابل شستشو و داراي شيب مناسب به سمت كفشي باشد و لغزنده ناشد .

5-      ميزها و صندلي ها باشد از جنس مقاوم ، قابل شستشو ، بدون تر خوردگي و درز باشند .

6-      زباله دان درب دار به تعداد كافي و در محلهاي مناسب قرار داده شود .

7-      محل غذاخوري بايد داراي تهويه مناسب و مجهز به وسايل گرمايشي و سرمايشي متناسب با فصل باشد .

8-      محل غذاخوري بايد داراي روشنايي كافي باشد و منابع روشنايي پاكيزه و تميزنگهداري شوند .

9-   در صورت امكان در مسير ورود كاركنان به سالن غذاخوري ، دستشويي مجهز ه آب گرم و سرد و صاون و امكانات لازم جهت خشك كردن دست و صورت فراهم گردد .

10-   كارگراني كه كارگاههاي موضوع ماده 37 اين آئين نامه بايد قبل از ورود به حل غذا خوري لباس كار خود را تعويض نمايند .

11-   درب و پنجره محل غذاخوري بايد مجهز به توري باشد و دربهاي محل غذاخوري مجهز به فنر يا درب بند پنوماتيك باشند .

مبحث هفتم :مواد زائد :

ماده 43: زباله و فاضلاب كارگاههاي موضوع ماده 1 اين آئين نامه بايد طبق ضوابط بهداشتي جمع آوري و دفع گردد .

ماده 44  : جمع آوري و دفع فاضلاب و مواد زايد صنعتي بايد به گونه اي انجام گيرد كه ضمن رعايت كليه استانداردهاي محيط زيستي ، سلامت شاغلين در اين گونه تاسيسات نيز تامين گردد .

فصل چهارم : مراقبتهاي بهداشتي درماني شاغلين  / طب كار

ماده 45: مابق با ماده 92 قانون كار كارفرمايان / مديران ارشد در كارگاههاي موضوع ماده 1 اين دستورالعمل موظفند مطابق با دستورالعملهاي وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي حداقل سالي يكبار امكانات لازم جهت انجام معاينات شغلي شاغلين تحت پوشش خود را فراهم نمياند .

ماده 46: وجود جعبه كمكهاي اوليه با حداقل وسايل مورد نياز كه از طرف وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي اعلام مي گردد و نيز فرد آموزش ديده براي رسيدگي به جراحات مربوط به حوادث ناشي از كار در هر يك از كارگاهها موضوع ماده 1 اين دستورالعمل الزامي مي باشد .

اين ائين نامه مشتمل بر 4 فصل ، نه مبحث و 46 ماده به استناد بند 2 ماده 1 قانون وظايف و تشكيلات وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكي و ماده 85 قانون كار تدوین به تصويب نهايي وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي رسيده است و مطابق با مفاد مواد 85 ، 91 ، 95 و تبصره 1 ماده 96 قانون كار اجراي آن در كليه كارگاههاي مشمول و براي كليه كافرمايان ، كارگران ، و كارآموزان اين نوع كارگاهها الزامي است .

Posted: Sat 15 Sep 2012 - 0 نظر [ Comment ] - 0 trackback(s) [ Trackback ]

 

مواد قانوني مرتبط با بهداشت حرفه اي که در قانون کار لحاظ شده است

 ماده 85 قا نون كار :

 براي صيانت نيروي انساني ومنابع مادي كشور رعايت دستورالعملهايي كه از طريق شوراي عالي حفاظت فني (جهت تامين حفاظت فني) و وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشكي (جهت جلوگيري از بيماريهاي حرفه اي وتامين بهداشت كار وكارگر ومحيط كار ) تدوين مي شود براي كليه كارگاههاي وكارفرمايان وكارگران و كار آموزان الزامي است.

برای مشاهده متن کامل به ادامه مطلب بروید.

مواد قا نوني مرتبط با بهداشت حرفه اي

 ماده 85 قا نون كار :

 براي صيانت نيروي انساني ومنابع مادي كشور رعايت دستورالعملهايي كه از طريق شوراي عالي حفاظت فني (جهت تامين حفاظت فني) و وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشكي (جهت جلوگيري از بيماريهاي حرفه اي وتامين بهداشت كار وكارگر ومحيط كار ) تدوين مي شود براي كليه كارگاههاي وكارفرمايان وكارگران و كار آموزان الزامي است.

ماده 91 قا نون كار :

 كارفرما و مسئولان كليه واحدهاي موضوع ماده 85 اين قانون مكلفند بر اساس مصوبات شوراي عالي حفاظت فني براي تامين حفاظت و سلامت وبهداشت كارگران درمحيط كار، وسائل و امكانات لازم را تهيه ودر اختيار آنان قرار داده و چگونگي كاربرد وسايل فوق الذكر را به آنان بياموزند و در خصوص رعايت مقررات حفاظتي و بهداشتي نظارت نمايند افراد مذكور نيز ملزم به استفاده و نگهداري از وسايل حفاظتي و بهداشتي فردي و اجراي دستورالعملهاي مربوط كارگاه مي باشند.

ماده 92 قا نون كار :

 كليه واحدهاي موضوع ماده 85 قانون شاغلين در آنها به اقتضاي نوع كار درمعرض بروز بيماريهاي ناشي از كار قرار دارند بايد براي همه افراد مذكور پرونده پزشكي تكشيل دهند وحداقل سالي يكبار توسط مراكز بهداشتي درماني از آنها معاينه وآزمايشهاي لازم را بعمل آورند ونتيجه را در پرونده مربوطه ضبط نمايند.

ماده 94 قا نون كار :

 در موارديكه يك يا چند نفر از كارگران يا كاركنان واحدهاي موضع ماده 85 اين قا نون امكان وقوع حادثه يا بيماري ناشي از كار را در كارگاه واحد مربوطه پيش بيني نمايند مي توانند مراتب را به كميته حفاظت فني و بهداشت كار يا مسئول حفاظت فني وبهداشت كار اطلاع دهند واين امر نيز بايستي توسط فرد مطلع شده در دفتر ي كه به همين منظور نگهداري مي شود ثبت گردد .

ماده 95 قا نون كار :

 مسئوليت اجراي مقررات و ضوابط فني وبهداشت كار بر عهده  كارفرمايا مسئولين واحدهاي موضوع ذكر شده درماده 85 اين قا نون خواهد بود.

هر گاه براثر عدم رعايت مقررات مذكور از سوي كار فرمايا مسئولين واحد حادثه اي رخ دهد شخص كار فرما يا مسئول مذكور از نظر كيفري و حقوقي ونيز مجازتهاي مندرج دراين قا نون مسئول است.

ماده 96 قا نون كار :

 وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشكي مسئول برنامه ريزي كنترل ارزشيابي وبازرسي در زمينه بهداشت كار ودرمان كارگري بوده وموظف است اقدامات لازم را دراين زمينه بعمل آورد .

ماده 98 قا نون كار :

 بازرس كار و كارشناس بهداشت كار در حدود وظايف خويش حق دارند بدون اطلاع قبلي درهر موقع از شبانه روز به موسسات مشمول ماده 85 اين قانون وارد شده وبه بازرسي بپردازند ونيز مي توانند به دفاتر ومدارك مربوطه در موسسه مراجعه ودرصورت لزوم از تمام يا قسمتي از آنها رونوشت تحصيل نمايند .

ماده 99 قا نون كار :

 بازرس كار وكارشناسان بهداشت كار حق دارند به منظور اطلاع از تركيبات موادي كه كارگران با انها درتماس مي باشند ويا درانجام كار مورد استفاده قرار مي گيرند به اندازه هايي كه براي آزمايش لازم است درمقابل رسيد نمونه بگيرند وبه روساي خود تسليم نمايند .

ماده 101 :

  گزارش بازرسان كاروكارشناسان بهداشت كار درموارد مربوط به حدود وظايف واخيتاراتشان در حكم گزارش ضابطين داد گستري خواهد بود. ضمنا بازرس كار وكارشناس بهداشت كار نمي توانند در كار گاهي اقدام به بازرسي نمايند كه خود يكي از بستگان نسبي آنها تا طبقه سوم ويا يكي از اقرباي سببي درجه اول ايشان به طور مستقيم درآن ذينفع باشند .

ماده 147 قا نون كار :

 دولت مكلف است خدمات بهداشتي درماني را براي كارگران و كشاورزان مشمول اين قا نون وخانواده آنها فراهم سازد.

ماده 148 قا نون كار :

 کارفرمايان مشمول اين قانون مكلفند براساس قانون تامين اجتماعي نسبت به بيمه نمودن كارگران واحد خود اقدام كنند.

 ماده 152 قا نون كار :

 درصورت دوري كارگاه وعدم تكافوي وسيله عمومي صاحب كار بايد براي رفت وبرگشت كارکنان خود وسيله نقليه مناسب دراختيار آنا ن قرار دهد.

ماده 154 قا نون كار :

 كليه كارفرمايان موظفند با مشاركت وزارت كار وامور اجتماعي وسازمان تربيت بدني كشور محل مناسبي براي استفاده كارگران رشته های مختلف ورزش ايجاد نمايند .